wtorek, 23 kwietnia 2019

Co warto wiedzieć o aplikacji radcowskiej?

co warto wiedzieć o aplikacji radcowskiejTen wpis jest dla każdego, choć tytuł sugerować mógłby, że tylko dla osób myślących o tej aplikacji. Ci ostatni na pewno będą najbardziej zainteresowani. Dlaczego jednak uważam, że każdy powinien zapoznać się z tym wpisem? Z prostej przyczyny. Społeczeństwo ma niską świadomość na temat zawód prawniczych - nie wiemy jakie są w Polsce zawody prawnicze i czym się od siebie różnią, a co tu dopiero mówić o jednej z dróg do wykonywania zawodu radcy prawnego - czyli aplikacji radcowskiej. Dziś podstawowe informacje w pigułkowym zbiorze.


Informacji kilka o aplikacji radcowskiej

 

1. Jest to jedna z dróg prowadzących do uzyskania możliwości wykonywania zawodu radcy prawnego.

2. Jest to specjalistyczne szkolenie prawników, czyli osób posiadających wykształcenie prawnicze - tj. takich, które ukończyły studia prawnicze.

3. Skoro jest to szkolenie prawnicze nie jest to praca. Choć często pracodawcy tworzą stanowiska o nazwie "aplikant radcowski", na których zatrudniani są aplikanci radcowscy. Generalnie jednak aplikant radcowski to osoba odbywająca szkolenie - aplikację.

4. Aplikacja radcowska trwa trzy lata i odbywa się ją przy Okręgowych Izbach Radców Prawnych. Rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku.

5. Aby zostać aplikantem należy zdać egzamin wstępny (egzamin jest taki sam w całym kraju dla wszystkich kandydatów).

6. Aplikant radcowski musi posiadać patrona w osobie radcy prawnego. Można go szukać samemu, można wnioskować o przydzielenie go przez Izbę.

7. Aplikant radcowski nie musi pracować w kancelarii.

8. Aplikacja radcowska to szkolenie składające się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Tych pierwszych jest tak naprawdę zdecydowanie więcej.

9. Za aplikację radcowską wnosi się opłatę roczną oraz miesięczne składki członkowskie...

10. ... bo aplikant radcowski jest członkiem samorządu radcowskiego.

11. Aplikant radcowski podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej na takich zasadach jak radca prawny i w związku z tym ...

12. ... aplikant radcowski zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej oraz zachowywania zasad etyki.

13. Na aplikacji radcowskiej każdego roku odbywają się kolokwia z określonych przedmiotów. Ich zdanie jest warunkiem przejścia na kolejny rok (obok odbycia stosownych praktyk i uczestnictwa w zajęciach obowiązkowych).

14. Na czas odbywania obowiązkowych zajęć przysługuje aplikantowi zwolnienie od pracy. To czy jest ono płatne, czy nie zależy od tego, czy pracodawca wyraził zgodę na odbywanie przez nas aplikacji - jeśli wyraził - mamy wolne płatne, jeśli nie - wolne bezpłatne.

15. Aplikant radcowski zobowiązany jest do prowadzenia dziennika zajęć; dziennik ten zdawany jest w Izbie po każdym roku szkoleniowym celem weryfikacji i wpisu, czy zaliczyliśmy dany rok szkoleniowy.

16. Istnieje możliwość powtarzania roku szkoleniowego - jeśli powinie nam się noga.

17. Aplikant radcowski po pół roku odbywania szkolenia może zastępować radcę prawnego przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami poza Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Konstytucyjnym i Trybunałem Stanu.

co może aplikant radcowski18. Zakończenie aplikacji radcowskiej z pozytywnym skutkiem uprawnia aplikanta do przystąpienia do egzaminu zawodowego na radcę prawnego.

Spis wpisów dotyczących aplikacji radcowskiej

 

Na blogu wielokrotnie podejmowałam się tematów związanych z aplikacją. Poniżej przedstawiam listę wpisów, które wyszły spod mego pióra do tej pory - po kliknięciu na tytuł zostaniecie przekierowani do odpowiedniego wpisu 😊.

1. Aplikacja? Mam kilka w smartfonie

2. Aplikant przed sądem

3. Jak zostałam aplikantem? Przygotowania do egzaminu

4. Dzień egzaminu wstępnego. Krok po kroku

5. Wrażenia po I roku aplikacji radcowskiej

6. Aplikacja radcowska od kuchni

7. Aplikant, czyli gorszy rodzaj prawnika?

8. Ile zarabia aplikant?

9. Dziennik zajęć aplikanta radcowskiego. Jak wypełniać?

10. Wrażenia po II roku aplikacji radcowskiej

11. Czy aplikant radcowski musi pracować w kancelarii?

12. Patron aplikanta radcowskiego

13. Zwolnienia od pracy na czas odbywania zajęć przez aplikanta radcowskiego

14. Dzień z życia aplikanta radcowskiego - dzień zajęć

15. Jak przygotowuję się do kolokwiów na aplikacji radcowskiej?

16. Zakończenie aplikacji radcowskiej - co dalej? Egzamin radcowski

Zawsze mi się wydaje, że wyczerpałam tematy związane z aplikacją radcowską, ale zawsze się mylę 😂. Oczywiście w razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji, ale mam gorącą prośbę - zanim zadasz jakieś pytanie - przejrzyj powyższe wpisy - może się zdarzyć, że już o czymś pisałam nie raz, nie trzy, a może nawet 16 razy coś zdarzyło mi się powtórzyć? 😉 Jak widzicie bowiem całkiem sporo tematów udało mi się już poruszyć.

Uściski 😚

Fotografie: autorka.

2 komentarze:

  1. Cześć, pytań wprawdzie nie mam, ale chciałam podziękować za dzielenie się wskazówkami, nawiązuję tu przy okazji do Twojego posta na IG nt. zbioru odpowiedzi z Ius Vitae. Mam wrażenie, że niestety jakaś tam część osób zachowuje się jak pies ogrodnika, czyli wiem, ale nie powiem. Takie tam przemyślenia świeżego aplikanta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, niektórzy może strzegą swoich tajemnic ;) Osobiście uważam, że to o czym piszę nie jest żadną tajemnicą ;) Pozdrawiam :)

      Usuń

Króluje tu szacunek i kultura słowa. Komentarze zawierające słowa powszechnie uważane za obelżywe, nawołujące do nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej, o charakterze hejtu internetowego zostaną usunięte. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne. Więcej informacji uzyskasz w polityce prywatności i regulaminie bloga (w wersji na komputery - zakładka po prawej stronie, w wersji mobilnej - u dołu w zakładce strony).