
Krótki rys historyczny
Co do zasady nie jest znana data, od kiedy w Oleśnicy istniała rezydencja książęca. Wskazuje się, że najstarszą wzmianką o niej może być krótka informacja pochodząca z Księgi henrykowskiej, z czasów księcia Henryka II Pobożnego (rozpoczęcie rządów w 1238 r.), który przebywał w Oleśnicy. W czasie tego pobytu, jak właśnie odnotowano w Księdze henrykowskiej, do księcia udali się wysłannicy opata klasztoru cystersów w Henrykowie z prośbą o dokument stwierdzający nadanie na rzecz klasztoru części jednej z pobliskich wsi.
Obecnie w Zamku znajduje się Centrum Kształcenia i Wychowania OHP oraz hotel. Zamek można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Szczegóły znajdują się TU.
Pospacerowa nostalgia i smutek

Zamek z zewnątrz robi wrażenie, budowlę zaliczam do monumentalnych. Ma swój urok i czar. Stanowi niesamowitą ozdobę krajobrazu miasta. Miło spaceruje się po okolicy z widokiem na Zamek - panorama Zamku rozpościera się znad pobliskiego stawu i parku. Choć w niektóre części nie polecałabym zapuszczać się nocą. Można spacerować również bezpośrednio przy Zamku (i sąsiadującej z nim Bazylice). Częściowo spacer może być przyjemny, ale... i tu dochodzimy do kwestii budzących smutek. Okolice przyzamkowe są zaniedbane, dodatkowo w pewnej części jest spory bałagan i odór związany z alkoholowymi posiadówkami. Co bardziej smutne, elewacja Zamku jest zaniedbana, naprawdę przykro patrzeć. Ogólnie ma się wrażenie, że Zamek choć na pewno jest perełką tutejszej ziemi, to jego potencjał nie jest wykorzystywany. Strach myśleć, co się będzie działo w kolejnych latach, jeśli nie znajdą się fundusze na rozpoczęcie renowacji tego obiektu. Pozostaje wierzyć, że nie podzieli losu przepięknego Pałacu w Brzezince (wieś nieopodal Oleśnicy), który jest ruiną i grozi zawaleniem...

Podsumowanie
Oleśnica - miasto położone w województwie dolnośląskim, 30 km na wschód od Wrocławia (trasa na Warszawę) - to dobry pomysł na miłe popołudnie. Można przespacerować się po rynku, nad stawami przy ulicy Brzozowej, nad stawem nieopodal Zamku, przy Zamku, można Zamek zwiedzić. Można popodziwiać, można się posmucić i porozmyślać nad niszczejącymi zabytkami. I nad tym jak łatwo przechodzimy nad tym (i nie tylko nad tym) do porządku dziennego w pogoni za nowością.Post został opracowany na podstawie:
1. "Oleśnica od czasów najdawniejszych po współczesność" W. Mrozowicz, P. Wiszewski, Wrocław 2006,
2. Informator turystyczny Miasto Oleśnica, Gmina Oleśnica.
Fotografie: autorka. Więcej zdjęć poniżej:


Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza
Króluje tu szacunek i kultura słowa. Komentarze zawierające słowa powszechnie uważane za obelżywe, nawołujące do nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej, o charakterze hejtu internetowego zostaną usunięte. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne. Więcej informacji uzyskasz w polityce prywatności i regulaminie bloga (w wersji na komputery - zakładka po prawej stronie, w wersji mobilnej - u dołu w zakładce strony).