niedziela, 22 kwietnia 2018

Gdzie szukać treści przepisów prawnych?


internetowy system aktów prawnych
Co prawda post o źródłach prawa oraz publikatorach aktów prawnych stworzyłam na samym początku istnienia bloga, gdy snułam opowieść o prawie konstytucyjnym (TU), ale dzisiaj chciałabym przedstawić taką praktyczną stronę szukania przepisów aktów prawnych. Ten post jest dla każdego, kto ma nieodpartą chęć zaznajomienia się z polskim prawem, ale nie wie, gdzie go szukać 😉. Ten post powinien powstać już dawno, bo taka jest misja bloga - by każdy mógł dowiedzieć się co w prawie piszczy. Czas na poszukiwanie odpowiedzi - gdzie szukać treści przepisów prawnych?


Zaznaczam, że tekst nie jest sponsorowany przez którykolwiek z przywoływanych portali informacji prawnej. Jest to zestawienie systemów najbardziej popularnych (w opinii autorki) wykonane wyłącznie w celach edukacyjnych. Nie zawiera ocen produktów, a dotyczy jedynie wskazówek co do tego, gdzie można poszukiwać informacji prawnej.

Gdzie znaleźć Kodeks cywilny? Czy muszę szukać księgarni prawniczych?

Nie będę trzymać moich szanownych Czytelników w niepewności i od razu odpowiem, owszem Kodeksu cywilnego, Konstytucji, Kodeksu karnego i treści innych ustaw, czy to pojedynczo, czy w określonych zbiorach przepisów, można oczywiście szukać w księgarniach prawniczych, czy to stacjonarnych, czy internetowych. Natomiast nie trzeba tego robić. Wszystkie akty prawne, zupełnie za darmo, można znaleźć w Internecie. Czad, nie? Wiem, że nie 😆 Natomiast dla tych, którzy jednak uważają, że to czad, podaję miejsca, w których można spotkać się sam na sam z prawem, tylko Ty, monitor i kodeks...

ISAP - nie, to nie nazwa organizacji terrorystycznej, chyba że za taką uważacie Sejm 😂 To tylko niegroźny (mnie przynajmniej nic złego się nie stało po spotkaniu z tym portalem) Internetowy System Aktów Prawnych. Możecie tam znaleźć treść aktów prawnych oraz przepisy wykonawcze, czy też zmieniające (nowelizujące) dany akt. W ISAPie można wyszukiwać aktów po hasłach, rocznikach i w wyszukiwarce. Nie są to sposoby jasne i klarowne dla prostego człowieka, ani dla mnie, szczerze mówiąc. Ponadto w jakim celu komplikować sobie życie, kiedy wystarczy wpisać w przeglądarkę np.: "kodeks cywilny isap"? Życie trzeba sobie upraszczać tam, gdzie się da 😉

Strona startowaWyszukiwanie po rocznikach

Wyszukiwanie wg haseł

Wyszukiwarka

Podgląd strony po wyszukaniu interesującego nas aktu. W tym momencie klikam w pdf w rubryce tekst ujednolicony, albo wchodzę w informacje o teście jednolitym i otwieram ostatni tekst jednolity

Podgląd po otwarciu aktu
Lex - tutaj też można za darmo znaleźć teksty aktów prawnych, ale ponadto można też znaleźć ciekawe artykuły prawne, nie tylko dla prawników 😉 Ponadto można też tutaj poczytać o planowanych nowelizacjach i innych bajerach. To w wersji bezpłatnej. Lex oferuje mnóstwo bajerów dla prawników w formie mocno płatnej 😏.
Podgląd strony startowej

Po przesunięciu strony na dół mamy spis aktów prawnych - po lewej stronie

Podobnymi do Lexa są platformy takie jak Legalis, ArsLege oraz wiele wiele innych. Część funkcji w tych serwisach jest płatna, ale jest to zazwyczaj część interesująca zawodowych prawników, aplikantów, czy też studentów prawa. Akty prawne i część artykułów o charakterze publicystycznym jest za darmo - grzech nie skorzystać 😉.
Podgląd strony głównej Legalisa

Podgląd strony głównej ArsLege

Podsumowanie

Moi Drodzy Czytelnicy, przedstawione informacje są wskazówką - gdzie szukać informacji o prawie, w jakich miejscach można budować swoją świadomość prawną, zetknąć się (być może po raz pierwszy) z tekstem danego aktu prawnego. Świadomość daje nam możliwość własnej, obiektywnej oceny istniejącego stanu rzeczy. Niezmąconej interpretacjami innych (choć w niektórych przypadkach są one niezbędne, nawet prawnikom). Jak wiecie, a jeśli nie wiecie, to już wiecie, jestem zwolenniczką tego, by każdy mógł zetknąć się, nawet w minimalnym zakresie, z prawem. Zaprawdę, to co jest mi dane słyszeć o prawie i prawnikach powoduje we mnie skrajne uczucia - taką moją wewnętrzną tragi-komedię. Zbyt dużo jest w naszym życiu ocen serialowo-politycznych.

Każdy powinien zetknąć się z prawem i trochę je poznać. Nie jestem jednak orędowniczką, by każdy uważał się za prawnika, bo w naszym kraju wszyscy są wszystkimi, a jak powszechnie wiadomo jak się zajmujesz wszystkim to we wszystkim jesteś... dokończcie sami. Piszę to dlatego, że warto znać prawo, starać się nim kierować i posługiwać, orientować, ale gdy mamy poważniejszy problem zwróćmy się do osoby kompetentnej, takiej, która jest bardziej doświadczona i która będzie potrafiła odpowiednio zareagować. Po prostu, bądźmy świadomi prawnie, ale nie bójmy się korzystać z pomocy prawnej. Czasem ktoś z zewnątrz będzie widział nasz problem lepiej, bo zasadniczo z boku zazwyczaj wszystko widać lepiej...

Uściski 😙

Fotografia tytułowa: jestrudo.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Króluje tu szacunek i kultura słowa. Komentarze zawierające słowa powszechnie uważane za obelżywe, nawołujące do nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej, o charakterze hejtu internetowego zostaną usunięte. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne. Więcej informacji uzyskasz w polityce prywatności i regulaminie bloga (w wersji na komputery - zakładka po prawej stronie, w wersji mobilnej - u dołu w zakładce strony).