środa, 27 września 2017

O(d) rzeczy słów kilka

Pojęcie rzeczyDrodzy Czytelnicy, nie wiem czy wiecie, ale Kodeks cywilny, to nawet definiuje nam co to jest rzecz. Wierzycie? Znaczy, wierzyć nie musicie, definicję naocznie przeczytać sobie możecie w art. 45 KC. Ustawodawca zdefiniował, żeby o rzeczy nie mówić od rzeczy. Dziś pochylimy się jeszcze nad pojęciem mienia, części składowych i przynależności. A jak się z tego pochylenia podnosić będziem, to prawdopodobnie z jakąś już elementarną wiedzą prawniczą w kwestiach, które weźmiemy dziś pod lupę 😉.


Mienie

Skoro wstęp o rzeczy, to zaczniemy od mienia. Taka logika 😜.

Czymże jest mienie? Nie martwcie się, nie będę wymyślać tej definicji sama. Oczywiście z pomocą spieszy mi nasz słodki, bo polski (hłe hłe 😎) Kodeks cywilny, który w art. 44 stanowi:

Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.

Drodzy, tak sobie myślę, że gdyby nasz ustawodawca był tak oszczędny w słowach w życiu publicznym, jak definiując pojęcia w Kodeksie cywilnym, to reporterzy programów informacyjnych wylądowaliby na bezrobociu 😉. Cóż, niestety, gdzieś tę powściągliwość sobie muszą odbić 😉.

Wracając do naszego mienia, rozwinę trochę tę zakamuflowaną w 6 słowach i jednym spójniku myśl.

Mój guru prawa cywilnego ze studiów wskazuje na dwie ważne cechy mienia:

1.  odnosi się ono wyłącznie do aktywów, czyli praw podmiotowych, obowiązki nie są jego domeną pod żadnym pozorem,
2. termin mienie nie jest relatywizowany* w odniesieniu do oznaczonej osoby, co oznacza, że mówiąc o rodzajach mienia nie ma się na względzie jego przynależności do jakiejś osoby.

* relatywny - uzależniony od czegoś, wynikający z porównania (SJP) :D

Rzeczy i ich rodzaje

Zgodnie z art. 45 Kodeksu cywilnego rzeczami w rozumieniu Kodeksu są tylko przedmioty materialne. Uzupełniając tę bogatą definicję rzeczy, doktryna prawa cywilnego wskazuje, że rzeczy są wyodrębnionymi częściami przyrody o charakterze materialnym. Teraz mój ulubiony przykład z wodą i powietrzem. Otóż, Drodzy, czy woda i powietrze to rzeczy? Jak zwykle myślimy, myślimy, myślimy💬💬💬 i otrzymujemy z tego myślenia odpowiedź: N I E. Dobrze, dobrze, ale w życiu nigdy nie jest jak? Łatwo nie jest, Drodzy, łatwo. Wyobraźcie sobie bowiem, Czytelnicy moi, że jak wodę zabutelkujemy i powietrze też (cuś takiego jak butle tlenowe), to już wtedy mamy rzeczy. I możemy je kupić. Magia normalnie 🙀.

Wśród rzeczy wyróżniamy:

1) ruchomości i
2) nieruchomości,

przy czym ustawodawca zdefiniował tylko nieruchomości, a w pozostałym zakresie, w którym coś nie mieści się w tej definicji kazał nam uznawać, że rzecz jest ruchoma.

Mienie. Rzeczy i ich rodzajeW myśl art. 46 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Z powyższej definicji wykluwa się nam następujący podział rzeczy

1) ruchomości
2) nieruchomości:
a) grunty:
- rolne
- nierolne
b) budynki
c) części budynków

Wyróżniamy jeszcze rzeczy:
1) oznaczone co do gatunku - określone według cech rodzajowych
2) oznaczone co do tożsamości - określone w odniesieniu do indywidualnie wskazanego przedmiotu.
Wiecie co, wiedzmy narazie, że jest taki podział, kiedyś wyjaśnię różnice między tymi pojęciami 😉.

Części składowe rzeczy, przynależności, pożytki rzeczy

Zgodnie z Kodeksem cywilnym częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączanego. Część składowa nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Co do zasady do części składowych gruntu zalicza się budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, czy też drzewa i rośliny od chwili ich zasadzenia albo zasiania. W przypadku nieruchomości za części składowe uważa się również prawa związane z własnością tej nieruchomości.

Dobrym przykładem części składowej jest silnik samochodowy. Idealnie wpisuje się w definicję, bo jak odłączysz, to samochód nie pojedzie 😎 (nie rozważamy przypadków, że z górki może zjechać 😁).

Przynależności zaś, to rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy, zwanej rzeczą główną, zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przynależności nie może być rzecz nienależąca do właściciela rzeczy głównej, a czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także względem przynależności, chyba że co innego wynika z treści tej czynności albo przepisów szczególnych.

Co odróżnia przynależność od części składowej? Przynależność nie jest nierozerwalnie związana z rzeczą główną.

Mój ulubiony przykład przynależności? Mówi się, że domownik, który go posiada, ma władzę i przewagę nad innymi... O pilocie od telewizora mowa... 😂

Kodeks cywilny wyróżnia też takie pojęcie jak pożytki z rzeczy. Pożytkami są pewne dochody z rzeczy lub prawa. Wyróżnia się:

Części składowe rzeczy a przynależności1) pożytki naturalne rzeczy rozumiane jako jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile z zasadami prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy, jako popularny przykład wskazuje się owoce zerwane z drzewa,
2) pożytki cywilne, czyli dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, np. czynsz dzierżawny,
3) pożytki prawa - dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, np. odsetki przy wierzytelności pieniężnej.

Jak zwykle zachęcam do zadawania pytań, składania wniosków, skarg i zażaleń, razem na pewno rozwiejemy każdą nasuwającą się wątpliwość i zagadnienie. A może po prostu chciałbyś dopytać o jakieś szczegóły? Zapraszam 😊

Uściski 😗

Post został opracowany na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny,
Prawo cywilne-część ogólna, Z. Radwański, A. Olejniczak, Warszawa 2011.

Fotografowała: autorka

2 komentarze:

 1. Dziękuję za całą przekazywaną tu wiedzę. Prawo jest dla mnie na tyle złożone, że jeżeli potrzebuję wsparcia, kieruję się do radcy prawnego. Mimo wszystko, w międzyczasie, lubię zdobywać świadomość na temat obowiązującego prawa.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :) Osobiście również zachęcam, w razie konieczności, do zasięgnięcia rady u specjalisty, naprawdę warto. Niemniej jednak warto również posiadać choćby elementarną wiedzę o prawie i dlatego właśnie powstał ten blog.
   Również pozdrawiam!

   Usuń

Króluje tu szacunek i kultura słowa. Komentarze zawierające słowa powszechnie uważane za obelżywe, nawołujące do nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej, o charakterze hejtu internetowego zostaną usunięte. Podawanie danych osobowych jest dobrowolne. Więcej informacji uzyskasz w polityce prywatności i regulaminie bloga (w wersji na komputery - zakładka po prawej stronie, w wersji mobilnej - u dołu w zakładce strony).